HIGH SCHOOL LIGHTWAY | News, Sports, Jobs
On Tuesday in East Palestine
BOYS RESULTS
Team Score: Columbiana (119), 2nd Heartland (81), Southern (79 1/2), East Palestine (35 1/2), Lisbon (10).
3200 SEASON: Heartland 10:04.0.
110 HURDLES: Ethan Davis (C) 20.1, Bucci (C), Schmoltz (E).
100 DASH: Caleb Buchheit (C) 11.3, C. Sloan (S), Surgenavic (C).
800 SEASON: Heartland 1:44.0.
1600 RUN: Anthony Gaglione (C) 5:05.2, Redfern (S), Citriglia (H).
400 SEASON: Columbiana 46.1.
400 DASH: Cameron Sloan (S) 55.0, Mitchell (H), Porter (C).
300 HURDLES: Evan Barrett (H) 48.3, Sevacko (E), Bucci (C).
800 RUN: Anthony Gaglione (C) 2:18.8, S. Gaglione (C), Ellis (H).
200 DASH: Caleb Buchheit (C) 24.0, Surgenavic (C), Mitchell (H).
3200 RUN: Logan Redfern (S) 11:08.5, Citriglia (H), Szabo (H).
1600 SEASON: Columbiana 3:58.4.
DISCUS: Luke Reynolds (H) 130-8, Waselich (C), G. Tribelo (S).
Shot Put: Gavin Tribelo (S) 40-3, Foster (S), Stauffer (L).
LONG JUMP: Rocco Crawford (C) 19-1 1/2, C Sloan (S), Surgenavic (C).
HIGH JUMP: Jonathan Mitchell (H) 5-10, Crawford (C), Kocanjer (C).
GIRL RESULTS
Team Score: Columbiana (106), Heartland (71), East Palestine (50), Southern (48), Lisbon (22).
3200 SEASON: East Palestine 11:43.0.
100 HURDLES: Alexis Bricker (L) 20.4, Reash (C), Becay (E).
100 DASH: Julia Rapp (C) 13.2, Ross (C), Stoy (C).
800 SEASON: Columbiana 2:05.3.
1600 RUN: Hannah Cunningham (E) 6:01.8, Wise (H), Phillips (H).
400 SEASON: Columbiana 51.5.
400 DASH: Elizabeth Virstok (H) 66.9, Ross (C), Rodgers (S).
300 HURDLES: Patience Champney (E) 57.7, Bregar (S), Church (C).
800 RUN: Riley Shaowens (H) 2:37.5, Geiss (E), Quigley (C).
200 DASH: Julia Rapp (C) 27.4, Jackson (C), Virostek (H).
3200 RUN: Hannah Cunningham (E) 12:47.6.
1600 SEASON: Heartland 5:05.6.
DISCUS: Emily Reash (C) 28-3 1/2, Mostella (S), Horvat (C).
Shot Put: Emily Reash (C) 71-9, Reynolds (H), Horvat (C).
LONG JUMP: Elizabeth Virostek (H) 14-10, Lafferty (S), Krahenbill (C).
HIGH JUMP: Lorelai Phillips (H) 4-6, Strohecker (C).
——
Carrollton on Tuesday
BOYS RESULTS
Salem 96, Carollton 32
3200 SEASON: Salem 10:07.
110 HURDLES: Hixson (S) 15.3, Chambers (S), Swearingen (C).
100 DASH: Baker (C) 11.3, Sinkovich (S), Pasco (S).
800 SQUADRON: Salem 1:37.7.
1600 RUN: Flickinger (S) 5:16.5, Helmick (S), Koskinen (S).
400 SEASON: Carrollton 45.9.
400 DASH: Helmick (S) 55.3, Ziegler (S), Rohm (S).
300 HURDLES: Chambers (S) 45.2, Swearingen (C), Benner (C).
800 RUN: Linhart (C) 2:19, Flickinger (S), Green (C).
200 DASH: Baker (C) 23.3, Hixson (S), Maniscalco (S).
3200 RUN: Ganslein (S) 11:40, Thompson (S), Ziegler (S).
1600 SEASON: Salem 3:54.5.
DISCUS: Stockman (S) 44-2, Kamperman (S), Stockman (S).
Shot Put: Stockman (S) 149-11, Kamperman (S), Beaver (S).
LONG JUMP: Jaquette (S) 20-3, Colletti (C), Hixson (S).
HIGH JUMP: Monroy (S) 6-0, Rohm (S), Harkan (C).
GIRL RESULTS
Salem 101, Carollton 27
3200 SEASON: Salem (Röhm, E. Double, Campf, Mo. Hopple) 10:58.
100 HURDLES: King (C) 18.4, An. Murray (S), Funkhouser (C).
100 DASH: Hutton (S) 13.0, Pim (S), Shockey (C).
800 SEASON: Salem (Pim, Reid, E. Double, Hutton) 1:51.2.
1600 RUN: Jaquette (S) 5:50.6, Mo. Hopple (S), Pieren (S).
400 SEASON: Salem (Murphy, Reid, Al. Murray, Pim) 53.7.
400 DASH: Hutton (S) 62.7, Potts (C), King (C).
300 HURDLES: Funkhouse (C) 52.4, An. Murray (S), C.Double (S).
800 RUN: Mo. Hopple (S) 2:36.7, J. Burgett (C), Rohm (S).
200 DASH: Reid (S) 28.0, Hiltbrand (S), Conrad (S).
3200 RUN: Griffith (S) 13:20, Campf (S), Pieren (S).
1600 SEASON: Salem (E. Double, Murphy, C. Double, An. Murray) 4:39.3.
DISCUS: Carlisle (S) 107-3, Watkins (S), workers (S).
Shot Put: Rudy (S) 33-3 1/2, Carlisle (S), Shafer (C).
Long Jump: C. Double (S) 14-11, Potts (C), Murphy (S).
HIGH JUMP: Reid (S) 4-4, Mauer (C), Rohm (S).
——
Tuesday at Harrison Central
Tuesday
BOYS RESULTS
Team standings: St Clairsville 65, East Liverpool 59, Harrison 31.
WINNER
3200 SEASON: Harrison 9:46; 110 HURDLES: Brent Malcomb (HC) 20.00; 100 DASH: Gavin Schoolcraft (SC) 11.72; 800 SEASON: St Clairsville 1:39.07; 1600 RUN: Jacob Myers (E) 4:59.71; 400 SEASON: St. Clairsville 47.56; 400 DASH: Julius Jones (E) 56.05; 300 HURDLES: Gavin Wright (E) 45.95; 800 RUN: Jägerbitter (HC) 2:12.28; 200 DASH: Andrew Vera (SC) 24.34; 3200 RUN: Bryce Wallace (HC) 12:43.48; 1600 SEASON: St. Clairsville 3:50.06; DISC: Taylor Cope (HC) 123-0; Shot Put: Jaiden Zebbs (SC) 46-5; LONG JUMP: Stephen Dorsey (E) 19-2.75; HIGH JUMP: Stephen Dorsey (E) 6-1; Pole Vault: Luke Stack (SC) 7-0.
GIRL RESULTS
Team standings: Harrison 113 1/2, St Clairsville 58, East Liverpool 30 1/2.
WINNER
3200 SEASON: Harrison 12:33; 100 HURDLES: Delaney Florence (SC) 18.66; 100 DASH: Dacianelle Andrews (E) 13.59; 800 SEASON: Harrison 2:00.13; 1600 RUN: Peyton Vulgamore (E) 6:04.59; 400 SEASON: St. Clairsville 55.34; 400 DASH: Nadia Tweedy (HC) 1:06.56; 300 HURDLES: Undisputed; 800 RUN: Kendal Hercules (HC) 2:53.8; 200 DASH: Laili Dombroski (SC) 28.81; 3200 RUN: Ava Carson (HC) 16:06.09; 1600 SEASON: St. Clairsville 4:45.20; DISCUS: Carys Haney (HC) 84-10; Shot Put: Carys Haney (HC) 3-6; LONG JUMP: Grace Goudy (HC) 14-10.5; HIGH JUMP: Angel Heatherington (SC) 4-8.25; Pole Vault: Angelina Applegarth (SC) 5-6.
——
Comments are closed.